ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

چرم طبیعی چیست؟ انواع دسته‌بندی چرم‌های طبیعی

فهرست مطالب

پوشاک از ازل تا ابد به‌عنوان یک نیاز اصلی برای حیات انسان برشمرده شده است. طی گذشت زمان نیز گستردگی پیدا کرده است و برخی اجناس آن به پوششی برای لوازم انسان نیز به کار برده می‌شود. چرم طبیعی از جمله مواردی است که از آغاز حیات بشر در کره خاکی تا به حال، به‌عنوان پوششی برای او و اسبابش استفاده شده و در گذر زمان این اسفاده قالب‌ها و شکل‌های مختلفی پیدا کرده است.

امروز نیز چرم طبیعی در تولید پوشاک، کیف، کفش، لوازم تزئینی و حتی اکسسوری‌های لوکس کاربرد دارد و از آنجایی که از ماندگاری بالا و ظاهری زیبا برخوردار است، طرفداران بسیاری را جذب می‌کند. در این مقاله قصد داریم شما را با این کالای همیشه محبوب، بیشتر آشنا کنیم. در ادامه در مورد اینکه واقعاً چرم طبیعی چیست و چه تاریخچه و انواعی دارد، به تفصیل صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چرم طبیعی چیست؟انواع دسته بندی

چرم طبیعی چیست؟

اینکه چرم طبیعی چیست را تقریباً همه به‌صورت جزئی می‌دانند؛ اما اغلب تعریف درست و کاملی از چرم طبیعی ندارند. منشأ چرم طبیعی در اصل پوست حیواناتی چون گاو، بز، گوسفند، شتر و… است که البته در کشورهای دیگر، از پوست حیواناتی چون خوک و کروکودیل نیز چرم طبیعی تولید می‌شود. اما با توجه به قوانین دین اسلام، چرم طبیعی در ایران عموماً از پوست حیوانات حلال گوشت و ذبح‌های شرعی و با نام چرم حلال تولید می‌شود.

پس از جدا کردن پوست حیوان، و طی فرآیندی که به آن دباغی گفته می‌شود، چرم طبیعی به‌دست می‌آید که انواع آن برای مصارف مختلفی همچون صنعت مد و لباس، روکش‌های چرمی، لوازم تزئینی و … مورد استفاده قرار می‌گیرد که عمده‌ترین مورد مصرفی آن را می‌توان در صنعت مد و لباس دانست.

چرم طبیعی چیست

تاریخچه استفاده از چرم طبیعی

همین چرم طبیعی که امروز کالاهای تولید شده از آن به‌عنوان کالای لوکس و گران قیمت شناخته می‌شوند، از عصر حجر با بشر زندگی کرده است. در ابتدای حیات انسان، او برای گریز از برهنگی و به جهت محافظت شدن در مقابل باران، سرما و حتی تابش شدید و مستقیم خورشید نیاز به پوشش داشت. از این رو بر آن شد تا از شکارهای خود به‌صورت بهینه‌تری استفاده کند و علاوه بر خوردن گوشت آن‌ها به‌عنوان خوراک، پوست حیوانات را نیز جدا کند و از آن به‌عنوان پوشش و محافظت استفاده نماید.

طی گذشت زمان، اجداد ما خلاقیت بیشتری جهت رفع نیازهایشان به خرج دادند و چرم را برای مصارف دیگر خود از جمله چادر، زیرانداز، ابزار شکار و حتی کفش (نه کفشی که امروز در این قالب می‌شناسیم؛ صرفاً جهت پوشش پا و محافظت از آن) استفاده کردند و بعدها این استفاده به پوشش‌های جنگی و کالایی برای انجام مبادلات توسعه یافت.

پیشرفت علم نیز در بلند مدت کمک شایانی به انسان در راستای استفاده بهتر از چرم طبیعی نمود. بدین صورت که او با استفاده از علمی که به کندی اما در حال پیشرفت بود، توانست چرم را دباغی کند تا استفاده مطلوب‌تری از آن داشته باشد. این روند همواره تا همین امروز ادامه یافته است؛ تا جایی که حال دیگر صنعت چرم به‌عنوان یک صنعت تکامل یافته شناخته می‌شود و با توجه به قیمت بالا و البته تقاضای بسیار زیاد برای چرم طبیعی، چرم مصنوعی نیز ساخته و به بازارهای مربوطه عرضه می‌شود.

تاریخچه استفاده از چرم طبیعی

آشنایی با انواع چرم طبیعی بر اساس وزن

چرم طبیعی با توجه به فاکتورهای مختلف در طبقه‌های متفاوتی قرار می‌گیرد که یکی از رایج‌ترین این طبقه‌بندی‌ها، قرار دادن چرم در دسته‌های مختلف است. چرم طبیعی در این دسته‌بندی با توجه به استحکام، ضخامت و وزنی که دارد در سه دسته «سبک، نیمه سنگین و سنگین» قرار گرفته است. البته لازم به ذکر است که نوع دباغی و پوست استفاده شده در ضخامت چرم طبیعی نقش بسزایی دارند. در ادامه به توضیح هر کدام از این دسته‌ها می‌پردازیم.

چرم سبک

چرم تولید شده از پوست گوسفند، بز، بزغاله و بره، ضخامت کمی دارد و اصطلاحاً بسیار ظریف و نرم است. لذا چرم گاوی و چرم گوسفندی در دسته‌بندی چرم سبک جای می‌گیرند. استحکام و مقاومت چرم طبیعی سبک در پی نازک و سبک بودن این دسته نسبت به سایر انواع چرم طبیعی کمتر و آسیب پذیری آن بیشتر است؛ بنابراین لازم است در استفاده از آن‌ها به اندازه کافی دقت نمود. با توجه به ظرافت چرم سبک، این نوع چرم در مصارفی چون تولید دستکش و قسمت داخلی کفش‌های تمام چرم کاربرد دارد.

چرم نیمه سنگین

چرم طبیعی نیمه سنگین از پوست حیواناتی چون کروکودیل، شترمرغ و مار تهیه می‌شود. واضح است که با توجه به کمیاب بودن این نوع چرم، قیمت آن نیز بسیار بالاست و در مصارف بسیار لوکس و گران قیمت کاربرد دارد.

چرم سنگین

چرم سنگین در پی وزن بالای خود، از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. این نوع چرم از پوست حیواناتی مانند گاو، شتر، گاومیش و گوساله ساخته می‌شود و ضخامت بالایی نیز دارد. بنابراین با گذشت زمان و طی استفاده از آن تغییر شکل نمی‌دهد. چرم سنگین در تولید کیف و کفش، و حتی کاپشن چرمی کاربرد بسیاری دارد.

آشنایی با انواع چرم بر اساس پوست حیوان

نوع دیگری از طبقه‌بندی چرم طبیعی بر اساس حیوانی است که چرم طبیعی از پوست آن تهیه می‌شود. در طبقه‌بندی چرم با توجه به نوع حیوان، تنوع بسیاری برای چرم طبیعی وجود دارد که البته کاربردها و مصارف مختلفی نیز دارند. در ادامه انواع حیواناتی که پوستشان قابلیت تبدیل به چرم طبیعی را دارند نام می‌بریم و به توضیح مختصری در مورد هر کدام می‌پردازیم.

چرم گاو یا گوساله

ضخامت، مقاومت و استحکام چرم گاوی، این نوع چرم را به متداول‌ترین، بهترین باکیفیت‌ترین چرم طبیعی در بازار چرم تبدیل کرده است. بنابراین با توجه به مقاومت آن، در تولید موارد مختلفی به‌کار برده می‌شود که ازجمله آن‌ها می‌توان به کیف و کفش زنانه و مردانه، کمربند چرم، کاپشن‌های چرم، شلوار چرم و … اشاره کرد. چرم گوساله اما به نسبت چرم تهیه شده از پوست گاو، بافت و ساختار ظریف‌تری دارد و اغلب در موارد تولید اشیاء تزئینی و زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چرم تولید شده از پوست گاو یا گوساله در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع در بازار عرضه می‌شوند.

چرم بز

این نوع چرم قیمت کمتری به نسبت چرم گاو یا گوساله دارد؛ اما در مقاومت و کیفیت دارای تفاوت چندانی با انواع دیگر چرم نیست. استحکام بالا و در عین حال ظرافت و انعطاف لطیف این نوع چرم، آن را به چرمی محبوب تبدیل کرده است که در مصارف مختلفی کاربرد دارد. اکسسوری‌های چرمی، دستکش و قسمت‌های داخلی کیف و کفش چرمی، از جمله موارد مصرف چرم بز هستند.

چرم گوسفند

همان‌طور که پیشتر ذکر شد، چرم گوسفندی نوعی چرم سبک محسوب می‌شود و از ضخامت و مقاومت کمتری برخوردار است. با توجه به مقاومت پایین این نوع چرم و بافت ظریف آن، در مورد رنگ نیز تنوع چندانی در چرم گوسفندی وجود ندارد. اما با این وجود، کیفیت مطلوب و لطافت بسیار بالای این نوع چرم، تولیدکنندگان را به استفاده از این چرم در مواردی همچون جلد کتاب، دستکش، کمربند و انواع اکسسوری ترغیب کرده است.

چرم شترمرغ

این نوع چرم طبیعی قدمت چندانی ندارد. چرم شترمرغ در ساختار رویه خود قسمت‌های برجسته‌ای دارد که کاملاً واضح هستند و این چرم را به لحاظ ظاهری، از سایر انواع چرم متمایز می‌کند. چرم شترمرغ خود به دو دسته چرم بدن و چرم پا تقسیم می‌شود. کاربرد چرم شترمرغ اغلب در انواع رویه‌هاست.

چرم شتر

این نوع چرم با وجود کمیاب بودن، بسیار بادوام و مقاوم است. به قدری که مقاومت چرم شتر را می‌توان حتی بیشتر از چرم گاو دانست؛ چرا که مقدار فیبر موجود در پوست شتر، تقریباً 10 برابر بیشتر از فیبر پوست گاو است. لذا عمده کاربرد این چرم را می‌توان در کاپشن‌های زمستانی دانست.

چرم گاومیش و بوفالو

ضخامت بسیار زیاد، خشک و خشن بودن و در عین حال لطافت خوشایندی که در چرم گاومیش و بوفالو احساس می‌شود، محصولات تولید شده از این نوع چرم را در عین کارآیی و انعطاف پایین، به بادوام‌ترین و باکیفیت‌ترین محصولات چرمی تبدیل کرده‌اند. کمربندهای وزنه‌برداری، کیف، کت و کفش از محصولاتی هستند که این نوع چرم در آن‌ها قابلیت استفاده دارد.

چرم کروکودیل

ظاهر بسیار زیبا، استحکام، انعطاف و ظرافت بالای چرم کروکودیل و کمیاب بودن آن از جمله دلایلی هستند که این نوع چرم طبیعی را به یکی از گران‌ترین انواع چرم تبدیل کرده‌اند. بنابراین از این نوع چرم تنها در تولید لوازم چرمی بسیار لوکس استفاده می‌شود که البته کار با آن نیز تجربه و مهارت بالایی را می‌طلبد.

چرم مار

چرم طبیعی مار در بافت ظریف و انعطاف و لطافت بالا، و البته گران‌قیمت بودن شباهت بسیاری به چرم کروکودیل دارد و این نوع چرم نیز در موارد لوکس به‌کار برده می‌شود. اما خوش خط و خال بودن این نوع چرم، آن را از چرم کروکودیل متمایز می‌کند.

چرم خوک

اگر در سطح این نوع چرم قسمت‌های زخم مانند را مشاهده کردید، بدانید کالایی که با عنوان چرم خوک خریداری کرده‌اید کاملاً اصل است! چرا که خوک با توجه به خوی خود، در سطح پوستش دارای زخم‌هایی است که گواهی بر طبیعت این حیوان هستند. این نوع چرم نیز معمولاً در دسته گران‌قیمت‌ها قرار می‌گیرد و اغلب در تولید کت کاربرد دارد.

چرم گوزن و آهو

چرم تهیه شده از پوست این دو حیوان قدمت بسیاری دارد و با توجه به ساختار لطیف، نرم، ظریف و زیبا، بسیار پرطرفدار است. اما چرم آهو به نسبت چرم گوزن و حتی سایر انواع چرم، بسیار کمیاب‌تر است. چرم گوزن نیز با وجود استحکام نسبتاً قابل قبولی که دارد و البته بافت مخمل‌گونه آن، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

چرم کانگورو

دوام و مقاومت چرم کانگورو بسیار قابل توجه است و موجب طول عمر بالای وسایل تولید شده از این نوع چرم می‌شود. لوازمی مانند کیسه بوکس، لوازم شکار، لباس موتورسواری و … از مواردی هستند که از چرم کانگورو تهیه می‌شوند.

چرم طبیعی از چه چیزی ساخته شده است؟

تا اینجای مقاله به اینکه چرم طبیعی چیست و نام بردن انواع مختلف آن پرداختیم. اما ماده اصلی که چرم طبیعی از آن تشکیل شده است، می‌تواند هنوز برای برخی جای سوال باشد. چرم طبیعی در اصل از پوست حیواناتی که پوستشان قابلیت استفاده در لوازم چرمی را دارند، ساخته می‌شود. البته این موضوع به همین سادگی نیست و فرآیندهای مختص خود را دارد که در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها طی می‌شوند. پروسه‌ای که پوست فسادپذیر حیوان را به یک ماده انعطاف‌پذیر، طبیعی و پایدار به نام چرم تبدیل و استفاده از آن را در مصارف متنوع ممکن می‌کند، دباغی نام دارد.

چرم طبیعی از چه چیزی ساخته شده است؟

جمع‌بندی

در این مقاله به سوالاتی چون چرم طبیعی چیست، دسته‌بندی‌های چرم طبیعی، موارد مصرف چرم طبیعی و پرسش‌هایی از این دست پاسخ دادیم. با توجه به ظاهر شیک، دوام بالا و البته سازگاری بسیار بالایی که چرم طبیعی با محیط زیست دارد، همواره این ماده مورد توجه و تقاضا قرار گرفته است. همچنین چرم طبیعی در صنایعی چون تولید اکسسوری چرمی خانگی نیز کاربردهای وسیعی دارد که تقریباً همه ما نمونه‌هایی از آن را دیده‌ایم.

اکسسوری‌های چرمی خانگی اخیراً به یکی از پرطرفدارترین نوع اکسسوری تبدیل شده‌اند. در میان برندهای عرضه‌ کننده این محصولات، مونرو هوم ارائه‌دهنده انواع این لوازم چرمی در زیباترین و خلاقانه‌ترین اشکال ممکن است. تلاش ما در مونرو هوم، ارائه‌ی انواع اکسسوری‌ها و لوازم چرمی، با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب است.

 

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟