ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

عکس شاحص مونرو هوم

مراحل ساخت چرم طبیعی چگونه است؟

فهرست مطالب

چرم طبیعی سال‌هاست به‌عنوان یکی از محصولات پرطرفدار شناخته شده است. این نوع پوشش را در واقع می‌توان از جمله خلاقیت‌های انسان بدوی دانست. اما آنچه که نوع استفاده و کارکرد چرم را در این زمان با عصر آغاز حیات بشر بر کره خاکی متمایز می‌کند، نوع فرآوری و استفاده از آن است. واضح است که در اوایل استفاده از چرم به‌عنوان پوشش، هنوز انسان به آگاهی لازم در جهت فرآوری آن نرسیده بود و البته هیچ علمی هم جهت انجام این کار وجود نداشت.

امروز اما در زیر سایه پیشرفت علم، چرم طبیعی پس از فرآیندهایی که جهت افزایش کیفیت بر روی آن انجام می‌شود، در بازار عرضه می‌گردد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. مراحل ساخت چرم طبیعی تمامی فرآیند تبدیل پوست خام به چرم قابل استفاده‌ای که می‌شناسیم را شامل می‌شود.بنابراین ساخت چرم را می‌توان پروسه‌ای دانست که طی آن، پوست خام حیوان به‌عنوان یک کالای فرآوری شده در قالب‌های مختلف تولید و در اختیار انسان قرار می‌گیرد. در این مقاله با مراحل ساخت چرم طبیعی به‌صورت کامل آشنا خواهیم شد و درمورد فرآوری‌های انجام گرفته در این فرآیند صحبت خواهیم کرد.

مراحل ساخت چرم طبیعی چگونه است؟

مراحل ساخت چرم طبیعی از پوست حیوانات

همه ما می‌دانیم که چرم طبیعی در ابتدا بخشی از پوست حیواناتی چون گاو، شتر، گوسفند، کروکودیل، بز، حتی مار و امثالهم بوده است که در ابتدای حیات بشر به همین صورت نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما با گذشت زمان، فناوری‌های بسیار گسترده‌ای برای تبدیل هرچه بهتر پوست حیوان به چرم به وجود آمده‌اند که امروزه در قالب انجام پروسه‌هایی توسط ماشین‌ها و دستگاه‌های فرآوری چرم شاهد آن هستیم.

بنابراین می‌توان مدعی شد که ساخت چرم از پوست حیوانات مراحل طولانی‌تر و پیچیده‌تری را نسبت به گذشته طی می‌کند. اما قطعاً با توجه به نوع استفاده نهایی و حتی نوع حیوان، ممکن است از پله‌های این مراحل کم یا به آن اضافه شود.

در حالت کلی برای مراحل ساخت چرم طبیعی مراحلی طی می‌شود که اغلب برای تمام چرم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه مطلب این مراحل را نام خواهیم برد و به توضیح درمورد هرکدام از آن‌ها خواهیم پرداخت.

انتخاب پوست حیوان سالم

انتخاب حیوان جهت استفاده از پوست آن، اولین و مهم‌ترین مرحله در مراحل ساخت چرم طبیعی به‌شمار می‌رود. در این مرحله، پس از ذبح حیوان و جدا شدن پوست آن، تمامی پوست‌های به‌جا مانده به‌صورت دقیق و کامل مورد بررسی قرار می‌گیرند. طی این مرحله که امروزه اغلب در کشتارگاه‌ها انجام می‌گیرد، پوست‌های سالم و مرغوب از پوست‌هایی که اثرات گزش یا ضربه‌های شدید در آن‌ها مشاهده می‌شود، تفکیک می‌شوند؛ چراکه پوست‌های آسیب‌دیده به هیچ عنوان برای ادامه فرآیند تولید چرم طبیعی مناسب نخواهد بود.

پس از انتخاب و تفکیک پوست‌های سالم، تا زمان رساندن این پوست‌ها به کارخانجات چرم طبیعی، لازم آن‌ها را تحت شرایط ویژه‌ای نگه‌داری کرد تا سلامت پوست به‌طور کامل حفظ شود. لذا باید پوست سالم را نمک‌سود کنند و یا آن را در یخچال‌های مخصوص نگه‌داری نمایند.

تمیز کردن پوست حیوان

بلافاصله پس از رسیدن پوست حیوان به کارخانجات چرم طبیعی، لازم است پوست‌های سالم کاملاً تمیز شوند. این تمیز شدن با هدف جدا کردن هرگونه گوشت، مو، پشم، خاک، نمک نگه‌دارنده حاصل از نمک‌سود شدن و مواردی از این دست، بر روی پوست صورت می‌گیرد تا ساخت چرم طبیعی دومین مرحله خود را نیز طی کرده باشد.

لازم به ذکر است که در همین مرحله، پوست گاو به دلیل ضخامت بسیار بالایی که پس از تمیز شدن کامل آن خواهد داشت، به لایه‌های نازک‌تری برش داده می‌شود. البته این لایه‌ها همگی در ساخت چرم طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند و زباله محسوب نمی‌شوند. برای مثال، سطح پرزدار برش داده شده جهت تولید چرم نوبوک و سطوح برش داده شده زیرین نیز برای تولید جیر به کار برده می‌شوند.

همچنین از آنجایی که هر محصولی که از چرم تولید می‌شود ضخامت متفاوتی با دیگری دارد، لازم است در انتخاب ضخامت چرم برای محصول نهایی دقت لازم را به‌کار برد. در همین راستا عمل برش دادن و تراشیدن بر روی چرم انجام می‌شود تا ضخامت لازم متناسب با محصول نهایی به‌دست آید. در تأیید این موضوع می‌توان چکمه‌ها یا زین‌های اسب‌سواری را با محصولاتی چون دستکش مقایسه کرد. مشخصاً چرم مورد نیاز برای تولید دستکش ضخامت کمتری می‌طلبد؛ برعکس چکمه یا زین اسب‌سواری که از چرم‌های قطورتری باید برای تولید آن‌ها استفاده کرد.

تمیز کردن پوست حیوان

دباغی

پیچیده‌ترین مرحله از مراحل ساخت چرم طبیعی را می‌توان دباغی دانست. چراکه در طی این مرحله، تکه‌های پوست با زحمت بسیار زیاد و البته پس از انجام فرآیندهایی، به چرم تبدیل می‌شوند. پوست سالم حیوان در طی مراحل ساخت چرم طبیعی، در یک محلول اسیدی قرار داده می‌شود که این محلول حاوی مقدار زیادی نمک است؛ چراکه نمک موجود در محلول موجب ایجاد حالت صاف و دباغی‌شده در چرم خواهد شد.

ساختار پوست حیوانات، یک ساختار پروتئینی است که فرآیند دباغی، این ساختار را روی پوست کاملاً تثبیت می‌کند که این تثبیت، دوام و استحکام بیشتر و مطلوب‌تر چرم را در پی خواهد داشت. همچنین موجب خواهد شد اگر زمانی چرم در محیط شیمیایی و مرطوب قرار گرفت، تجزیه نشود و آسیب‌های واردشده به آن به حداقل مقدار ممکن برسد.

در این میان جالب است بدانید با وجود استفاده از تکنولوژی‌های مدرن و دستگاه‌های به‌روز در چرم‌سازی، دباغی تنها فرآیندی که در مراحل ساخت چرم طبیعی در طول سالیان متمادی تغییر چندانی نداشته است و کماکان تجربه در آن مهم‌ترین فاکتور است!

فرزکاری

مرحله قبلی را در واقع می‌توان دباغی اولیه نامید که طی آن پوست حیوان به چرم خام تبدیل می‌شود؛ چراکه در آن تجزیه پوست به‌صورت کامل متوقف می‌گردد. اما در فرزکاری پوست به همراه نمک‌های مخصوص چرم‌سازی که به آن‌ها نمک‌های کروم اطلاق می‌شود و یا نوعی خاص از یک ماده گیاهی، در دستگاهی مخصوص قرار داده می‌شوند. چرم و هر آنچه به‌همراه آن در دستگاه قرار گرفته است، به مقدار 8 ساعت می‌چرخد. این عمل با هدف کوبیده شدن چرم خام و نرم و لطیف شدن محصول بر روی چرم انجام می‌شود.

همچنین جهت افزایش انعطاف، دوام و لطافت، از روغن‌های طبیعی مخصوص چرم‌سازی و حتی چربی گاو بر روی چرم استفاده می‌شود. سپس پوست را در یک دستگاه غلتکی قرار می‌دهند. هدف از این کار خروج رطوبت و چربی‌های اضافه‌ای است که تحت فشار غلتک از چرم جدا می‌شوند. خروجی این دستگاه چرم خام است که حال باید به آن، جهت خشک شدن زمان داده شود.

پس از خشک شدن چرم خام، با در نظر گرفتن مواردی چون تمیزی، نداشتن اثر گزش و البته کیفیت، آن را طبقه‌بندی می‌کنند که چرم‌های نوبوک و آنیلین، در بالاترین رده این طبقه‌بندی قرار دارد. همچنین چرم برجسته یا روکش‌دار احتمالاً از کیفیت پایین‌تری برخوردار خواهد بود. پس از انجام این مرحله، چرم‌ها در پلاستیک‌های مخصوص چرم‌سازی بسته‌بندی می‌شوند تا کاملاً خشک شوند.

مراحل ساخت چرم طبیعی چگونه است؟

رنگرزی چرم

پس از انجام مراحل دباغی و فرزکاری، جهت مرتفع شدن سلایق مختلف افراد جامعه و ایجاد تنوع رنگی در بازار چرم، به چرم طبیعی رنگ اضافه می‌شود. البته مرحله رنگرزی چرم، یکی از طولانی‌ترین پروسه‌ها در مراحل ساخت چرم طبیعی است و طی آن، چرم چیزی در حدود 8 ساعت باید در سطل‌های بزرگ مخصوص قرار داده شود تا علاوه بر جذب رنگ به‌طور کامل در چرم، ساختار چرم کاملاً از رنگ اشباع شود.

ازجمله نکات مهمی که باید در این مرحله رعایت کرد این است که پس از اتمام رنگرزی چرم، هیچ رنگی در سطل باقی نماند و آب سطل کاملاً شفاف باشد. پس از انجام مرحله رنگرزی، لازم است چرم را مجدداً در خلاء یا هوای آزاد قرار داد تا کاملاً خشک شود. سپس چرم خشک‌شده را در معرض بخار قرار می‌گیرند تا مجدداً مرطوب شوند و خاصیت انعطاف‌پذیری و برش داشته باشند.

نکات مهم در تولید چرم طبیعی چیست؟

جهت افزایش کیفیت چرم طبیعی تولید شده لازم است قبل از اقدام به انجام مراحل ساخت چرم طبیعی چند نکته را حتماً و با دقت مورد توجه و بررسی قرار داد. اولین مورد انتخاب گله است. از آنجایی که فرآیند ساخت چرم طبیعی از انتخاب گله آغاز می‌شود، باید به سالم بودن گله از لحاظ پوست باکیفیت و شفاف توجه داشت. پس از این مرحله، استخوان، گوشت و عروق حیوان به‌طور کامل جدا می‌شود و پوست جهت قدم بعدی که تنظیف است، آماده می‌گردد

هدف مرحله تنظیف پاک کردن پوست از هرگونه آلودگی باقی‌مانده است. بنابراین لازم است با دقت بسیار بالایی انجام شود. سپس پوست در یک محلول که اصطلاحاً محلول کیمیایی نامیده می‌شود، قرار می‌گیرد که طی این مرحله حرکت سازه‌های پوست جدا می‌شوند. حال پوست آماده‌سازی شده است. در مرحله بعد برای ایجاد جذابیت بصری در محصول نهایی و همچنین لطافت آن، توسط دستگاه‌های مخصوص نرم می‌شود.

سپس از روغن‌های مخصوص در صنعت چرم‌سازی، جهت جلوگیری از ویرانگری چرم و یا به حداقل رساندن میزان آن، برای چرم استفاده می‌شود. به‌عنوان آخرین مرحله، ظاهر چرم مجدداً بررسی می‌شود و سپس چرم را یک‌بار اتو می‌کنند تا تمام چروک‌های آن از بین برود. در نهایت، چرم به‌دست آمده در تولید انواع محصولات چرمی و عرضه آن‌ها به بازار چرم قابل استفاده خواهد بود.

نکات مهم در تولید چرم طبیعی چیست؟

جمع‌بندی

در این مقاله کوشیدیم شما مخاطبان عزیز را با مراحل ساخت چرم طبیعی آشنا کنیم و هرکدام از آن‌ها را به تفصیل شرح دهیم تا جای سوال و ابهامی باقی نماند و اطلاعات شما در این زمینه بیش از پیش افزایش یابد. همچنین ما در مونرو هوم تلاش کرده‌ایم تمامی محصولات و اکسسوری‌های خانگی چرمی خود را از بهترین و مرغوب‌ترین چرم‌های موجود در بازار چرم تهیه کنیم تا بتوانیم باکیفیت‌ترین محصولات را که در خور شما عزیزان است، ارائه دهیم و رضایتتان را جلب نماییم.

 

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟