ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

روش‌های نرم کردن چرم خشک با ساده‌ترین ترفندها

فهرست مطالب

چرم همواره به‌عنوان یکی از کالاهای لوکس و بسیار محبوب می‌شود. استفاده از آن در صنایع مربوط به مد و لباس، کیف و کفش، لوازم تزئینی، اکسسوری‌های خانگی، روکش‌های خودرو و مبلمان و مواردی از این دست، هیچ‌گاه قدیمی نشده است. بنابراین می‌توان گفت کالاهای چرمی یکی از انتخاب‌های همیشگی افراد برای مصارف مختلف بوده است.

همچنین می‌دانیم که یکی از علل محبوبیت این کالا، دوام و ماندگاری بالای چرم است. به طوری که به جرأت می‌توان ادعا کرد این کالا عمر چند ساله دارد. اما آنچه در این میان اهمیت دارد، نحوه نگه‌داری و استفاده از چرم است. قطعاً برای همه ما پیش آمده است که از لباس، کیف، کفش و یا هر محصول چرمی که داریم، بنا به دلایل مختلف استفاده نکنیم. در چنین شرایطی، پس از مدتی که به سراغ کالای چرمی خود می‌رویم، در برخی موارد متوجه خشک شدن چرم خواهیم شد.

بنابراین لازم است نکاتی را در رابطه با روش ‌های نرم کردن چرم خشک بیاموزیم تا بتوانیم در جهت رفع این خشکی برآییم. در این مقاله شما را با ضرورت و روش ‌های نرم کردن چرم خشک آشنا خواهیم کرد تا بتوانید این چرم‌ها را نرم کنید و مجدداً مورد استفاده قرار دهید.

روش‌های نرم کردن چرم خشک با ساده‌ترین ترفندها

آیا نرم کردن چرم خشک ضروری است؟

واضح است که خشک شدن چرم و استفاده از چرم خشک شده احساس خوشایندی برای مصرف کننده آن در پی نخواهد داشت. همچنین علاوه بر احساس ناخوشایند، به احتمال بسیار بالا موجب آسیب رسیدن به ساختار چرم نیز خواهد شد. یکی از آسیب‌های رایج در این رابطه شکسته شدن سطح چرم است که احتمالاً همه ما این مورد را در کالاهای چرمی مشاهده کرده‌ایم.

بنابراین برای حفظ کیفیت چرم، جلوگیری از آسیب به آن و همچنین استفاده آسان از کالای چرمی لازم است روش ‌های نرم کردن چرم خشک را آموخت. این روش‌ها به‌گونه‌ای هستند که شما می‌توانید از آن‌ها در منزل خود استفاده کنید و برای نرم کردن کالاهای چرمی خود مجبور به صرف زمان و پرداخت هزینه نشوید.

آیا نرم کردن چرم خشک ضروری است؟

روش‌ های نرم کردن چرم خشک

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، نرم شدن چرمی که خشک شده است، پروسه‌ای نیست که در گذر زمان و بدون دخالت انسان رخ دهد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که لازم است برای نرم کردن چرم خشک از روش‌هایی استفاده کرد که بتوان به چرم نرم شده دست یافت. درواقع این کار توسط فرد و توسط ابزار و لوازم خاصی صورت می‌گیرد.

همچنین انتخاب و استفاده از این ابزار باید به گونه‌ای باشد که به ساختار چرم آسیب نرسد. از این جهت موادی برای نرم کردن چرم خشک شده در نظر گرفته شده‌اند که استفاده از آن‌ها می‌تواند در عین حفظ سلامت چرم، نرم شدن آن را نیز در پی داشته باشد. در ادامه مقاله رایج‌ترین و مفیدترین این مواد را نام برده‌ایم و استفاده از هرکدام را توضیح داده‌ایم.

استفاده از نرم کننده‌های طبیعی

نرم‌ کننده‌های طبیعی چرم که در ترکیبات خود دارای موم زنبور عسل، رزین و روغن‌های طبیعی هستند، علاوه بر رفع خشکی چرم و نرم کردن آن، از سطح چرم نیز محافظت می‌کنند. استفاده از این نرم کننده‌ها در سطح چرم، موجب ایجاد یک لایه محافظ روی چرم می‌شود. این لایه محافظ می‌تواند از ورود سایر مواد به داخل ساختار چرم جلوگیری کند و همچنین رطوبت ایجاد شده در چرم را حفظ نماید. در رابطه با این نرم کننده توجه داشته باشید که به اندازه از آن استفاده کنید؛ چراکه استفاده بیش از حد می‌تواند مسدود شدن منافذ و در نتیجه آسیب رسیدن به چرم را در پی داشته باشد.

برای استفاده از این نوع نرم کننده‌ها، لازم است ابتدا سطح چرم را کاملاً تمیز کنید. سپس توسط یک برس یا یک پارچه نرم، مقداری از نرم کننده را بردارید و سطح چرم را به وسیله برس یا پارچه، کاملاً به این نرم کننده آغشته کنید. بعد از انجام این کار، لازم است مدت زمانی را به چرم استراحت دهید تا نرم کننده کاملاً جذب آن شود. در نهایت و در صورت دلخواه می‌توانید از پولیش برای براق شدن بیشتر شدن چرم استفاده کنید.

استفاده از روغن‌های طبیعی

جهت بازیابی چرم‌های خشک شده، ایجاد رطوبت از دست رفته در آن‌ها و همچنین منعطف شدن چرم، استفاده از روغن‌های طبیعی می‌تواند بسیار مفید و مؤثر واقع شود. روغن‌های طبیعی می‌توانند به اعماق ساختار چرم نفوذ کنند و از ایجاد شکستگی یا ترک خوردن چرم، جلوگیری به عمل آورند. بنابراین می‌توانند به‌عنوان یکی از مفیدترین روش‌ های نرم کردن چرم خشک مورد استفاده قرار گیرند.

برای استفاده از این روغن‌ها لازم است ابتدا آن‌ها را بر روی قسمت کوچکی از کالای چرمی خود که دید کمتری دارد، امتحان کنید. این مرحله جهت حصول اطمینان از عدم وجود واکنش منفی در چرم است. سپس سطح چرم را توسط یک پارچه نرم کاملاً از هرگونه آلودگی تمیز کنید. مقداری از روغن را روی یک تکه پارچه یا اسفنج بریزید و آن را به‌صورت دورانی روی سطح چرم بمالید. حال باید چند ساعتی را با چرم فرصت دهید تا روغن کاملاً جذب آن شود. در صورت دلخواه در نهایت می‌توانید از پولیش نیز استفاده نمایید.

استفاده از واکس

واکس یکی از مواردی است که همواره و در هر شرایطی برای نرم شدن چرم‌های خشک شده به کار می‌رود و کارایی بسیار بالایی هم در این مورد دارد. همچنین استفاده از واکس برای محصولات چرمی، عدم به وجود آمدن شکستگی و افزایش عمر و دوام چرم را در پی خواهد داشت. اما نکته‌ مهمی که در انتخاب و استفاده از این واکس‌ها وجود دارد، توجه و دقت به رنگ آن‌ها است. چراکه هر واکس دارای رنگ خاصی است که از آن نمی‌شود برای چرم با رنگ دیگر استفاده کرد.

استفاده از واکس برای نرم کردن چرم خشک به این صورت انجام خواهد گرفت که در ابتدا مثل سایر روش‌ها، باید سطح چرم را توسط پارچه‌ای نرم تمیز کنید. سپس مقدار لازم از واکس را روی پارچه بریزید و آن را به آرامی، بدون ایجاد فشار و به حالت اسکراب روی سطح چرم بمالید. سپس به چرم زمان دهید تا کاملاً خشک شود و واکس در آن نفوذ کند.

استفاده از وازلین

این ماده تقریباً در تمام خانه‌ها موجود است و نیازی به هزینه کردن جهت تهیه آن نیست. بنابراین با توجه به در دسترس بودن این ماده، استفاده از آن رایج‌تر است. برای استفاده از وازلین نیز لازم است در گام اول سطح چرم مورد نظر را پاک کنید. اگر به الکل دسترسی دارید، بهتر است با پنبه‌ای آغشته به مقدار کمی الکل پاک کردن سطح چرم را انجام دهید.

سپس مقداری وازلین را با مسواک بردارید و آن را در تمام سطح چرم پخش کنید. حال اجازه دهید تا وازلین در چرم جذب شود. همچنین ذکر این نکته خالی از لطف نیست که استفاده از وازلین برای نرم کردن چرم، به تنهایی می‌تواند درخشندگی سطح چرمی و افزایش زیبایی آن را در پی داشته باشد.

روش‌ های نرم کردن چرم خشک

مهم‌ترین نکات در نرم کردن چرم‌های خشک

تا به این قسمت مقاله رایج‌ترین روش ‌های نرم کردن چرم خشک را نام بردیم و استفاده از آن‌ها را توضیح دادیم. اما واضح است که انجام این کار نیز مانند بسیاری کارهای دیگر نیاز به رعایت چند نکته دارد تا علاوه بر حفظ کیفیت چرم، از خشک شدن مجدد آن جلوگیری کند.

یکی از مهم‌ترین نکات در نرم کردن چرم‌های خشک، تمیز کردن سطح چرم قبل از استفاده مواد نرم کننده است. این مرحله با توجه به نوع ماده نرم کننده می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین حتماً قبل از انجام مراحل نرم کردن چرم، سطح چرم را با یک ماده مناسب، کاملاً از هرگونه آلودگی و گرد و غبار تمیز کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از شوینده‌های قوی و دارای آنزیم برای چرم، همانند سم برای این محصول عمل خواهد کرد. بنابراین از شستشوی چرم با این دست از مواد جداً پرهیز کنید. نور خورشید نیز می‌تواند اثر بسیار مخربی در ساختار چرم داشته باشد. پس لازم از از قرار دادن کالاهای چرمی در مقابل تابش مستقیم نور خورشید خودداری نمایید.

برای خشک کردن چرم، زمان دادن به آن بهترین راه ممکن است. برای خشک کردن محصولات چرمی به هیچ وجه از قرار دادن چرم در معرض حرارت و یا باد سشوار استفاده ننمایید. همچنین برای جلوگیری از خشک شدن چرم، مراقبت بیشتر و البته افزایش کیفیت و عمر و حتی زیبایی آن، بهتر است هر از چند گاهی نرم کننده‌هایی را برای چرم استفاده کنید. لازم به ذکر است که بهترین روش نگه‌داری از کالاهای چرمی، پیچیدن آن‌ها میان روزنامه خشک است. بنابراین از گذاشتن چرم درون کیسه پلاستیکی در بسته خودداری کنید. این کار می‌تواند تنفس چرم را دچار مشکل کند و به سلامت آن آسیب برساند.

مهم‌ترین نکات در نرم کردن چرم‌های خشک

جمع‌بندی

در این مقاله از روش‌ های نرم کردن چرم خشک و ضرورت و نکات مربوط به آن صحبت کردیم. هدف ما از این مقاله افزایش سطح اطلاعات شما عزیزان در این رابطه و کاهش هزینه و صرفه در زمان جهت رفع خشکی کالاهای چرمی شما بوده است. چراکه ما در تیم مونروهوم، همواره به رفاه حال مشتریان می‌اندیشیم و در همین راستا می‌کوشیم. تیم مونرو هوم با استفاده از بهترین چرم‌های موجود در بازار چرم، به‌صورت تخصصی در تولید و عرضه اکسسوری‌های چرمی خانگی فعالیت می‌کند. شما می‌توانید این کالاها را با بالاترین کیفیت از این فروشگاه تهیه نمایید.

 

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟