ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

عکس شاخص

0 تا 100 مراحل رنگ آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی

فهرست مطالب

چرم از دیرباز تا کنون، در قالب‌ها و شکل‌های مختلف همراه انسان بوده است. طی گذر زمان ارزش این کالا کشف شده است و این موضوع، امروز چرم را به‌عنوان یک کالای لوکس و همه پسند معرفی می‌کند. همچنین روش‌های فرآوری و موارد مصرف چرم نیز از عصر حجر تا به حال، این کالا را همواره پرطرفدار نگه داشته است. به گونه‌ای که کالاهای چرمی در بازار مد و لباس، همیشه از ارزش بالایی برخوردار بوده‌اند. ما در مونروهوم به بررسی 0 تا 100 مراحل رنگ آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی میپردازیم.

یکی از مواردی که در فرآوری و آماده‌سازی این کالای پرطرفدار جهت عرضه به بازار فروش تأثیر بسزایی دارد، رنگ چرم است. چراکه تولید محصولات چرمی در رنگ‌های مختلف، می‌تواند توجه متقاضیان با هر سلیقه‌ای را جلب کند و به زیبایی کالاهای چرمی بیفزاید. بنابراین لازم است متقاضیان این کالا، اطلاعات خود را در این رابطه افزایش دهند تا به هنگام خرید بتوانند انتخاب مناسب‌تری داشته باشند. در ادامه این مقاله اطلاعاتی در زمینه رنگ‌ آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

0 تا 100 مراحل رنگ آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی

مراحل رنگ آمیزی چرم

احتمالاً برای تمام خریداران و مصرف کنندگان کالاهای چرمی پیش آمده باشد که پس از خرید محصول چرمی یا مدتی بعد از استفاده آن، ترجیح بدهند رنگ کالا را تغییر دهند. واقعیت امر این است که رنگ‌ آمیزی چرم یک کار کاملاً حرفه‌ای است. اما با دسترسی داشتن به مواد لازمی که در این مقاله معرفی خواهیم کرد، اغلب افراد می‌توانند از پس این کار بربیایند.

فرآیند رنگ‌ آمیزی چرم درواقع مرحله بعد از دباغی و قبل از برش و دوخت چرم انجام می‌گیرد. درواقع تولید کنندگان این محصول لوکس، قبل از انجام برش بر روی چرم و تهیه کالای مورد نظر مثل کفش، کیف، انواع پوشاک، اکسسوری و مواردی از این دست، آن را رنگ ‌آمیزی یا رنگرزی می‌کنند.

پس از رنگ‌ آمیزی چرم و حصول اطمینان از تثبیت رنگ در آن، این محصول وارد مراحل بعدی خواهد شد. رنگ‌ آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی در گذشته به‌صورت سنتی انجام می‌گرفت. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، با فرآیندهای نوین انجام می‌شود و با روش سنتی کاملاً متفاوت است. در ادامه مراحل رنگ ‌آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی را آورده‌ایم و به توضیح هر کدام از این مراحل پرداخته‌ایم.

مراحل رنگ آمیزی چرم

آماده سازی چرم

اولین قدم از مراحل رنگ ‌آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی، آماده سازی چرم جهت رنگ ‌آمیزی است. در این مرحله لازم است با تمیز کردن چرم، آن را برای مراحل بعدی پروسه رنگ‌ آمیزی آماده کرد. برای انجام این مرحله، چند وسیله لازم است که این لوازم عبارت‌اند از:

یک تکه پارچه کهنه یا غیر قابل استفاده؛ تینر و یا الکل صنعتی؛ یک تکه پارچه نرم (از اسفنج هم می‌توان به‌جای پارچه نرم استفاده کرد)؛ یک تکه کاغذ سمباده (توجه داشته باشید که این کاغذ سمباده باید ظریف باشد)؛ ماده ویژه جهت پایه رنگ ‌آمیزی چرم.

به‌جز مورد آخر (ماده مخصوص)، سایر موارد تقریباً در همه منازل یافت می‌شود. ماده ویژه جهت پایه رنگ‌ آمیزی چرم را نیز می‌توان از فروشگاه‌هایی که فروشنده محصولات چرمی یا ابزار مربوط به آن هستند، تهیه کرد.

تمیز کردن چرم قبل از رنگ آمیزی

پس از تهیه تمام اقلامی که پیش‌تر گفته شد، مراحل رنگ‌ آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی به شرح زیر انجام خواهد گرفت:

  1. برای رنگ‌ آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی لازم است محیطی انتخاب شود که تهویه مناسبی داشته باشد. چراکه ممکن است بوی مواد شیمیایی که برای رنگ ‌آمیزی چرم استفاده می‌شود، موجب ایجاد آلرژی و حساسیت در بدن انسان شود. پس از انتخاب محل مناسب، پارچه بزرگ را در محل پهن کنید.
  2. اسفنج یا پارچه نرم گفته شده را کاملاً به الکل صنعتی یا تینر آغشته کنید. حال کالای چرمی مورد نظر خود را روی پارچه قرار دهید و سطح آن را به طور کامل با اسفنج آغشته به الکل تمیز کنید. توجه داشته باشید که قبل از شروع این کار، تمام آلودگی‌ها و چربی‌ها را از سطح چرم پاک کنید.
  3. استفاده از سمباده ظریف برای زمانی است که سطح چرم دارای ناهمواری یا قسمت‌های ناصاف باشد. در این شرایط به آرامی سطح ناصاف چرم را سمباده بکشید تا صاف شود. سپس آن را تمیز کنید. توجه داشته باشید که سمباده‌کشی باید با نهایت توجه و ظرافت انجام شود تا به چرم آسیب نرسد.
  4. پس از انجام این مراحل و در اقدام نهایی این مرحله، باید از ماده مخصوص پایه رنگ‌ آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی استفاده کنید. بهتر است بدانید این ماده در حالت مایع و بر پایه الکل است و بنابراین، به سرعت خشک خواهد شد. استفاده از این ماده به این صورت خواهد بود که باید مقداری از این محلول را روی اسفنج یا پارچه نرم بریزید و اسفنج را به نرمی و با دقت روی تمام نقاط چرم بکشید. حال چرم شما آماده انجام مرحله بعدی خواهد بود.

تمیز کردن چرم قبل از رنگ آمیزی

استفاده از رنگ برای رنگ آمیزی

در این مرحله باید رنگ مورد نظر را برای رنگ‌ آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی از فروشگاه‌هایی که فروشنده کالای چرمی یا لوازم مربوط به آن هستند، تهیه کنید. به این نکته توجه داشته باشید که بهترین انتخاب در این مرحله، انتخاب و استفاده از رنگ اکریلیک برای کالاهای چرمی است. پس از تهیه رنگ، آن را با آب مخلوط کنید و تا زمان به دست آمدن یک مایع کاملاً رقیق، آن را هم بزنید.

در این مرحله اگر به رقیق بودن مایع توجه نشود، به احتمال زیاد چرم به خوبی رنگ نخواهد گرفت و رطوبت آن به طور کامل خشک نخواهد شد. سپس لازم است یک برس را به طور کامل به محلول رنگ آغشته کنید و با برس، ضربه‌های آرام به سطح چرم وارد کنید. توجه داشته باشد که تمام سطح چرم به صورت یکنواخت و کام، آغشته به رنگ شود. پس از انجام این کار، دو الی سه ساعت به چرم استراحت بدهید و در طی این مدت، از دست زدن به چرم جداً بپرهیزید. هرگونه تماس با چرم و لمس آن موجب ایجاد لکه خواهد شد.

پس از استراحت سه یا در نهایت چهار ساعت از استراحت چرم، سطح آن را با آرامش و به دقت ماساژ دهید تا هیچ‌گونه شکستگی و ترک روی سطح چرم ایجاد نشود. در صورتی که رنگ نهایی به دست آمده مطابق میل شما نبود، لازم است تمام این مراحل را چند مرتبه انجام دهید تا رنگ مد نظرتان حاصل شود. پس از ایجاد رنگ دلخواه در چرم، یک شبانه روز (24 ساعت) به چرم استراحت دهید و سپس مراحل بعدی را انجام دهید.

فرآوری و تثبیت رنگ

آخرین مرحله در رنگ‌ آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی، انجام فرآوری و تثبیت رنگ در چرم است که برای انجام آن، به ماده‌ای به نام فینیشر یا تثبیت کننده نیاز خواهید داشت. این محصول را که در قالب اسپری ارائه شده است نیز می‌توانید مانند سایر موارد از فروشگاه‌های لوازم چرمی تهیه کنید. اسپری تثبیت کننده را از فاصله بیست الی سی سانتی‌متری سطح چرم، به تمام سطح آن اسپری کنید و سپس 24 ساعت استراحت دهید تا رنگ کاملاً تثبیت و چرم کاملاً خشک شود. حال کالای چرمی شما با رنگ جدید آماده استفاده است.

چرا باید رنگ آمیزی چرم را به متخصصان آن بسپاریم؟

همان‌طور که ذکر شد، رنگ ‌آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی یک کار کاملاً حرفه‌ای و تخصصی است که انجام آن نیاز به تجربه و مهارت‌های بالایی دارد. بنابراین در صورتی که از تجربه کافی یا مهارت لازم در این زمینه برخوردار نیستید، بهتر است رنگ ‌آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی را به افراد متخصص، مجرب و فعال در این زمینه بسپارید تا از کیفیت محصول تغییر رنگ یافته نهایی اطمینان حاصل کنید.

همچنین اهمیت استفاده از مواد اولیه با کیفیت نیز در تعیین نتیجه نهایی بسیار پررنگ و قابل توجه است. بنابراین تنها در صورتی رنگ ‌آمیزی چرم را انجام دهید که از کیفیت متریال و مواد اولیه جهت رنگ ‌آمیزی، اطمینان حاصل کرده باشید. در غیر این صورت ممکن است علاوه بر اینکه در نهایت رنگ مورد نظرتان ایجاد نمی‌شود، به کالای چرمی شما نیز آسیب وارد شود.

چرا باید رنگ آمیزی چرم را به متخصصان آن بسپاریم؟

جمع‌بندی

کالای چرمی به‌عنوان یک کالای لوکس از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است. بنابراین توجه و دقت بالایی را در نگه‌داری می‌طلبد. همچنین تغییر رنگ آن نیز باید طبق اصول و با استفاده از متریال و مواد اولیه بسیار باکیفیت و البته توسط افراد مجرب انجام شود. تنها در این صورت است که می‌توان از سلامت چرم در عین تغییر رنگ اطمینان حاصل کرد.

تیم مونرو هوم با توجه به نیازسنجی از مخاطبان خود، برآن شد تا در این مقاله تمام موارد مربوط به رنگ ‌آمیزی چرم طبیعی و مصنوعی را عنوان کند. اما بهتر است بدانید فروشگاه کا با فعالیت تخصصی در حوزه اکسسوری خانگی چرمی، تنوع رنگ بسیار بالایی را از محصولات چرمی ارائه می‌دهد تا شما عزیزان بتوانید رنگ مورد نظر خود را به راحتی از میان آن‌ها انتخاب کنید.

 

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟