ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

فهرست مطالب

استحکام، زیبایی، دمده نشدن و جذابیت همیشگی و مواردی از این دست، افراد با انواع سلایق مختلف را همواره به خرید و استفاده از کالاهای چرمی ترغیب و تشویق کرده است. اما آنچه که این روزها به یکی از دغدغه‌های متقاضیان خرید محصولات چرمی تبدیل شده است، اجناس مشابه چرم طبیعی است که تعداد این محصولات در بازار چرم به میزان قابل توجهی در حال افزایش است. ما در این مقاله به بررسی تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی می‌پردازیم.

واضح است که افراد به خرید و استفاده از چرم طبیعی تمایل بیشتری دارند؛ اما کالای چرم نما یا همان چرم مصنوعی به قدری مشابه چرم ساخته می‌شوند که باعث می‌شود متقاضیانی که سر رشته‌ای از چرم شناسی ندارند، این کالاها را با عنوان چرم طبیعی خریداری کنند.با توجه به اهمیت این موضوع، بر آن شده‌ایم تا بهترین روش‌های تشخیص چرم طبیعی و فرق چرم طبیعی و چرم مصنوعی را در قالب مقاله‌ای به شما مخاطبان عزیز ارائه دهیم. اگر تا انتهای مقاله همراه ما باشید، اطلاعات شما در این زمینه افزایش می‌یابد و در دام خرید چرم مصنوعی به‌جای چرم طبیعی گرفتار نخواهید شد!

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

تشخیص چرم طبیعی چه اهمیتی دارد؟

واضح است که چرم طبیعی و چرم مصنوعی در مواردی با یکدیگر دارای تفاوت‌هایی هستند و هرکدام از ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی برخورداند. اما طبعاً چرم طبیعی مزیت‌های بیشتری نسبت به چرم مصنوعی خواهد داشت. از جمله موارد فرق چرم طبیعی و چرم مصنوعی، تفاوت در استحکام آن‌ها است. چرم طبیعی استحکام و دوام بیشتری نسبت به نوع مصنوعی دارد.

تفاوت دیگر این دو ساختار چرم در کیفیت و طول عمر است که در این مورد نیز چرم طبیعی گوی سبقت را از چرم مصنوعی ربوده است؛ در واقع کیفیت چرم طبیعی در سطح بالاتری از چرم مصنوعی قرار دارد و بیشتر از آن عمر می‌کند. بنابراین واضح است که افراد اغلب تمایل به خرید و استفاده از کالای تولید شده از چرم طبیعی دارند.

در این میان با توجه به قیمت بالاتر چرم طبیعی نسبت به چرم مصنوعی، سودجویان بازار چرم با معرفی چرم مصنوعی تحت عنوان طبیعی، مبلغی به اندازه هزینه چرم طبیعی دریافت می‌کنند؛ اما کالایی که به خریدار می‌فروشند، از چرم مصنوعی تولید شده است. لذا لازم است افراد راه‌های تشخیص چرم طبیعی را بدانند تا بتوانند انتخاب درست و مطمئنی داشته باشند.

تشخیص چرم طبیعی چه اهمیتی دارد

بهترین روش‌های تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی

تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی تنها روش و مطمئن‌ترین راهی است که به شما در داشتن انتخاب صحیح و درست یک کالای چرمی کمک می‌کند. جهت تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی چندین راهکار وجود دارند که ما در اینجا به مهم‌ترین، کاربردی‌ترین و قابل استفاده‌ترین آن‌ها پرداخته‌ایم که در ادامه نام برده، و به تفصیل توضیح داده شده‌اند. استفاده از این روش‌ها هنگام خرید کالای چرمی، خیال شما را از بابت خرید مطمئن چرم طبیعی آسوده خواهد کرد.

بوی چرم

استفاده از حس بویایی ساده‌ترین روش در تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی است. شما می‌توانید با بو کردن چرم، متوجه طبیعی یا مصنوعی بودن آن شوید. اگر چرم بوی تندی داشت یا متوجه بوی حیوان در آن شدید و این بوها به سادگی رفع نشدند، یعنی کالای مورد نظر از چرم طبیعی ساخته شده است. همچنین در موارد دیگر نیز بوی چرم طبیعی، بوی گرم و خوشایندی است. این در حالی است که چرم مصنوعی بوی پلاستیک می‌دهد و بوییدن آن خوشایند نیست.

قیمت بالای چرم

این روش چندان قابل اتکا و مطمئن نیست؛ اما گاهی اوقات شاید بتواند در تشخیص چرم طبیعی کمک کننده باشد. با توجه به کیفیت، جذابیت ظاهری، دوام بالای چرم طبیعی و زمان‌بر بودن طراحی و دوخت، طبعاً قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود و در مقابل، چرم مصنوعی قیمت کمتری خواهد داشت. اما گاهی برخی فروشندگان بازار چرم، چرم مصنوعی را با قیمتی به اندازه چرم طبیعی به فروش می‌گذارند تا محصولات خود را طبیعی جلوه دهند. لذا بهتر است هنگام خرید تنها به فاکتور قیمت متکی نباشید و سایر راهکارهای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی را بسنجید.

با توجه به سطح و قسمت پشتی چرم

یکی از مواردی که می‌تواند در تشخیص چرم طبیعی بسیار کمک کننده باشد، توجه به پشت محصول است. لذا در هنگام خرید کالای چرمی، به یاد داشته باشید که حتماً پشت محصول را مورد توجه و بررسی قرار دهید. قسمت پشت محصولی که از چرم طبیعی تولید شده باشد، حالت پرزدار دارد؛ این در حالی است که اگر به پشت محصول تولید شده با چرم مصنوعی توجه کنید، متوجه شبکه‌هایی می‌شوید که با نخ و دوخت به یکدیگر متصل شده‌اند. در حالت کلی می‌توان گفت هر نخی در قسمت پشتی محصول، نشان دهنده مصنوعی بودن چرم آن محصول است.

بافت و طرح محصول

طرح محصولات تولید شده از چرم طبیعی کاملاً منحصر به فرد هستند؛ به‌صورتی که سطح چرم طبیعی طرح تکراری ندارد. این مورد را زمانی کاملاً درک خواهید کرد که به قسمت‌هایی توجه کنید که چرم از آن بخش‌ها برش خورده است. اما چرم طبیعی دارای بافتی غیر متراکم و از جنس پلاستیک است که هیچ طرحی در سطح آن دیده نمی‌شود.

منافذ بسیار کوچک و خطوط نامرتب مورب در سطح چرم طبیعی، بافت سطح این چرم را کاملاً از چرم مصنوعی متمایز می‌کند. در واقع اگر در ساختار سطح چرم مصنوعی دقیق شوید، متوجه صاف و براق بودن آن خواهید شد.

استفاده از تست شعله

مؤثرترین و مطمئن‌ترین روش برای تشخیص چرم طبیعی، استفاده از تست شعله است. هرچند که این روش را با احتمال زیاد نمی‌توان به هنگام خرید بر روی کالاهای موجود در فروشگا‌ه‌ها استفاده کرد، اما با استفاده از تست شعله می‌توان با قطعیت بالایی درمورد تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی اظهار نظر کرد.

تشخیص چرم طبیعی با استفاده از تست شعله بدین صورت است که شعله کوچکی مانند شعله کبریت یا فندک را به سطح کالای چرمی نزدیک می‌کنند. در این شرایط، محصولی که از چرم مصنوعی تولید شده باشد، پس از اندکی جمع شدن، شروع به سوختن می‌کند و بوی بسیار بدی (مثل بوی پلاستیک سوخته) خواهد داشت.

اما محصول تولید شده از چرم طبیعی پس از انجام گرفتن تست شعله بر روی آن، نه می‌سوزد و نه آتش می‌گیرد و حتی دچار تغییر چندانی نیز  نمی‌شود. همچنین اگر شعله را مدت بیشتری روی چرم طبیعی نگه دارید، بویی مانند سوختن مو خواهد داشت. لازم به ذکر است که مقدار اندک تغییر شکل تحت حرارت شعله در چرم طبیعی، پس از مدت کوتاهی به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.

بهترین روش های تشخیص چرم

چگونه از طبیعی یا مصنوعی بودن چرم مطمئن شویم؟

با توجه به موارد گفته شده، تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا علاوه بر روش‌های تشخیص چرم طبیعی، لازم است هنگام خرید کالا و محصولات چرمی نکات و مواردی مورد توجه خریدار قرار گیرد تا وی بتواند با خیالی آسوده، خرید خود را انجام دهد.

  • اولین و ساده‌ترین نکته این است که خریدار به قیمت محصول توجه کند. در حالت کلی چرم طبیعی از چرم مصنوعی گران‌تر است. اما با توجه به سودجویی برخی فروشندگان بازار چرم، ممکن است چرم مصنوعی به اندازه چرم طبیعی قیمت‌گذاری شود. لذا علاوه بر قیمت باید به نکات دیگری نیز توجه شود.
  • نابرابری ضخامت چرم در قسمت‌های مختلف کالای تولید شده از چرم، می‌تواند از مواردی باشد که نشان می‌دهد چرم به کار رفته در محصول مورد نظر، چرم طبیعی بوده است. بنابراین لازم است به هنگام خرید، به ضخامت کالا در قسمت‌های مختلف توجه شود. یکسان بودن ضخامت چرم در تمام قسمت‌های محصول نیز بر تولید آن از چرم مصنوعی مهر تأیید خواهد زد.
  • اگر در سطح محصول چرمی، طرح و نقش و نگارهای ناموزون و غیر تکراری مشاهده می‌کنید، درواقع شما در حال مشاهده محصولی هستید که از چرم طبیعی ساخته شده است. اما اگر سطح چرم هیچ نقشی نداشته باشد یا دارای نقوش و نگاره‌های تکراری باشد، بدون شک چرم مصنوعی ماده اولیه تولید محصول مورد نظر بوده است.
  • هنگام خرید محصول را کاملاً لمس کنید و آن را فشار دهید. اگر با فشار دادن بخشی از محصول متوجه وجود چروک‌هایی در بافت آن شدید، چرم به کار رفته در آن محصول کاملاً طبیعی است. اما اگر با فشار دادن، هیچ تغییری در محصول ایجاد نشد، به قطع می‌توان گفت که این محصول از چرم مصنوعی تولید شده است.
  • با توجه به مواردی که گفته شد، می‌دانیم که چرم طبیعی در قسمت پشتی دارای پرزهایی است که چرم مصنوعی به‌جای این پرز، از شبکه‌هایی تشکیل شده است که با نخ به یکدیگر متصل شده‌اند. بنابراین شما می‌توانید به هنگام خرید پشت کالا را مورد بررسی قرار دهید. اگر قسمت پشتی محصول پرزدار باشد، یعنی از چرم طبیعی تولید شده است.
  • در انتها، برای خرید کالای باکیفیت چرمی، حتماً به فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده مراجعه کنید تا خیالتان از جهت داشتن خریدی امن و پرداخت هزینه در ازای دریافت محصول چرمی با کیفیت آسوده باشد.

چگونه از طبیعی یا مصنوعی بودن چرم مطمئن شویم

جمع‌بندی

نیاز سنجی دقیق و توجه به علایق و سلایق خریداران در تمام زمینه‌ها و علی‌الخصوص در مورد چرم طبیعی، از جمله مواردی است که فروشندگان می‌توانند با توجه به آن‌ها، علاوه بر افزایش فروش خود، رضایت و اعتماد مشتریان را جلب کنند تا بتوانند در پی آن، به شهرت و اعتبار برسند. از طرفی کسب اطلاعات خریدار درمورد محصولی که قصد خرید آن را دارد، یک نیاز محسوب می‌شود. اما در شرایطی که متقاضی با اطلاعات کامل اقدام به خرید یک محصول از فروشگاه نماید، می‌توان ادعا کرد که فروشگاه مورد نظر فعالیت صادقانه و حرفه‌ای دارد.

ما در مجموعه مونروهوم با تأکید بر اصل مشتری مداری، سعی بر آن داریم تا بهترین کیفیت‌های موجود در صنعت چرم را در اختیار مشتریان عزیز قرار دهیم. همچنین برای اثبات ادعای خود، تمام اطلاعات در مورد فرق چرم طبیعی و چرم مصنوعی و همچنین روش‌های تشخیص چرم طبیعی را در اختیار شما قرار داده‌ایم تا با استفاده از همین نکات، بتوانید محصولات ما را مورد بررسی قرار دهید و با آسودگی خاطر، خرید خود را انجام دهید.

 

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟