ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

ارسال رایگان برای خرید های بالای یک میلیون تومان

عکس شاخص مونروهوم

چرم گاوی باکیفیت‌تر است یا گوسفندی

فهرست مطالب

یکی از سوالاتی که همواره برای علاقه‌مندان به چرم و کالاهای تولید شده از آن در هنگام خرید پیش می‌آید، این است که چرم کدام حیوان برای کالای مورد نظر آن‌ها مناسب‌تر است؟ چرم کدام حیوان از کیفیت بالایی برخوردار است؟ و سوالاتی از این دست که ممکن است برای هر کدام از ما در برهه‌های زمانی مختلف علی‌الخصوص هنگام خرید کالای چرمی پیش آمده باشد.

اما پاسخ به این سوال در مناطق مختلف و فرهنگ‌های گوناگون به فاکتورهای متفاوتی بستگی دارد. چرا که شرایط آب و هوایی، رواج یا عدم رواج دامداری، تفاوت فرهنگ‌ها، گرایش به ادیان و مذاهب مختلف و مواردی از این دست می‌توانند در تعیین پاسخ این سوال تأثیر بسزایی داشته باشند. اما بدیهی است که در حالت کلی می‌توان در مورد این سوال که چرم گاوی باکیفیت‌تر است یا گوسفندی، یک پاسخ کلی ارائه داد.

البته طبعاً ترجیحات افراد در خرید چرم با توجه به سلایق آن‌ها متفاوت خواهد بود. در ادامه مقاله به معرفی با کیفیت‌ترین چرم، انواع چرم‌های طبیعی گاوی، ویژگی‌های چرم حیوانی خوب و مواردی از این دست خواهیم پرداخت و در این باره، به تفصیل توضیح خواهیم داد. برای افزایش اطلاعات خود در حوزه چرم طبیعی و جهت داشتن انتخاب بهتر در کالاهای چرمی، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چرم گاوی باکیفیت‌تر است یا گوسفندی

چرم کدام حیوان مناسب‌تر است؟

چرم‌های طبیعی در ایران از پوست حیوانات حلال گوشت تهیه می‌شود. بنابراین چرم‌های موجود در بازار چرم را می‌توان مربوط به پوست حیواناتی نظیر گاو، گوسفند، بز، گاومیش، شتر و شترمرغ دانست. همچنین واضح است که پوست هرکدام از حیوانات ذکر شده دارای خواص و ویژگی‌های منحصر به فردی است که آن را از دیگری متمایز می‌کند.

از این جهت پوست هر حیوانی با توجه به نوع و کاربرد محصول نهایی چرمی، برای تولید کالاهای متفاوت و متنوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان دیگر، با توجه به خواص مختلف موجود در پوست انواع حیوانات، می‌توان مدعی شد که کاربرد هر کدام از چرم‌ها با دیگری متفاوت است.

بنابراین نمی‌توان پاسخ دقیق و مشخصی برای سوال چرم گاوی باکیفیت‌تر است یا گوسفندی، یا سوالات مقایسه‌ای از این دست یافت. آنچه که می‌تواند در انتخاب مناسب‌ترین چرم مؤثر باشد، نوع کاربرد نهایی و همچنین سلایق و ترجیحات مختلف تولید کننده و متقاضی است.

چرم کدام حیوان مناسب‌تر است؟

انواع چرم‌های حیوانی رایج در ایران

همان‌طور که ذکر کردیم، عقاید مذهبی، رواج یا عدم رواج دامداری، محدودیت‌های جغرافیایی، شرایط اقلیمی و فرهنگ‌های مختلف بر روی انتخاب عنوان مناسب‌ترین چرم حیوانی تأثیرگذار خواهند بود. در میهن عزیزمان نیز با توجه به دین رسمی کشور و همچنین شرایط آب و هوایی و جغرافیایی موجود، محدودیت‌ها و گاهی ممنوعیت‌هایی برای تولید چرم از پوست برخی حیوانات وجود دارد. می‌دانیم که چرم طبیعی به‌عنوان یک محصول حیوانی در نتیجه ذبح حیوانات تهیه می‌شود.

بنابراین می‌توان گفت شرایط استفاده از آن نیز مانند استفاده از گوشت حیوانات ذبح شده است. درواقع همان‌طور که ذبح حیواناتی که حرام گوشت اعلاو شده‌اند، برای مصرف خوراکی کاملاً ممنوعیت دارد. بنابراین می‌توان مدعی شد استفاده از پوست آن‌ها برای تولید چرم طبیعی نیز با توجه به دستورات دین اسلام، در کشور ما انجام نمی‌شود.

همچنین حیواناتی همچون بوفالو، فیل، آهو، گوزن و حیواناتی از این قبیل با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی ایران، در کشورمان تولید نمی‌شوند. از سویی دیگر وارد کردن این چرم‌ها برای بازار چرم ایران به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد. چراکه می‌توانیم از چرم سایر حیوانات برای انواع مصارف استفاده کنیم.

از رایج‌ترین چرم‌های طبیعی در ایران می‌توان به چرم گاوی، چرم گوسفندی، چرم گاومیش، چرم شتر، چرم بز و چرم شترمرغ اشاره کرد. لازم به ذکر است که با توجه به پرورش کروکودیل در قسمتی از کشور، پوست آن نیز در ایران موجود است. اما به علت حرام گوشت بودن این حیوان، صرفاً جهت صادرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهتر است بدانید چرم کروکودیل، چرم مار، چرم خوک و چرم تمساح در کشور ما جزو چرم‌های حرام اعلام شده‌اند.

انواع چرم‌های حیوانی رایج در ایران

انواع چرم‌های طبیعی گاوی

چرم گاوی خود به تنهایی با توجه به کاربردهایی که می‌تواند داشته باشد در انواع مختلفی فرآوری و تولید می‌شود. بنابراین برای این نوع چرم دسته‌بندی مجزایی وجود دارد. چرم‌های مختلف گاوی در ادامه نام برده و هرکدام توضیح داده شده‌اند.

  • چرم گاوی کامل: همان‌طور که از نام آن پیداست، این چرم به طور کامل و با تمام بافت قسمت بالایی پوست فرآوری و تولید می‌شود. از این جهت لکه و زخم‌های موجود بر روی سطح چرم از بین نمی‌روند. اما با این وجود باز هم چرم کامل گاوی از چرم‌های گران قیمت در بازار چرم محسوب می‌شود. چراکه از دوام، مقاومت و ماندگاری بسیار بالایی برخوردار است.
  • چرم نبوک: چرم به دست آمده از بیرونی‌ترین لایه پوست گاو، چرم نبوک نامیده می‌شود. این چرم پس از برش خوردن و صیقل دادن، برش داده می‌شود تا سطح چرم، صاف، یکدست و حالت پرزدار و مخملی داشته باشد. به طوری که اگر دست خود را روی سطح چرم نبوک بکشید، متوجه تغییر خواب آن خواهید شد. این چرم در ایران طرفداران بسیاری دارد و برای تولید کیف و کفش مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین چرم نبوک در بازار چرم به‌عنوان محصولی لاکچری و ظریف شناخته شده است.
  • چرم اشبالت: حاصل پوست دباغی شده گاو چرم اشبالت است. درواقع این چرم همان لایه زیرین پوست است که سطح آن با پرز پوشانده شده است. اما پس از صیقل دادن و انجام فرآوری‌های لازم، دارای ظاهری مخمل مانند خواهد شد. با توجه به ضخامت بالای این چرم که چیزی در حدود 6 الی 8 میلی‌متر است، استفاده و کاربرد آن تنها برای موارد محدود خواهد بود. از این جهت گاهی برای استفاده بیشتر از این چرم، آن را در لایه‌های نازک‌تر برش می‌زنند. بنابراین می‌توان گفت چرم اشبالت نوعی چرم منعطف است که قیمت آن نیز به نسبت سایر چرم‌ها مقرون به صرفه است.
  • چرم جیر: این چرم نیز مانند اغلب چرم‌های گاوی دارای سطحی نرم و پرزدار است. قسمت زیرین پوست گاو که به گوشت حیوان چسبیده است، منشاء تولید این چرم است. هرچند انعطاف جیر نسبت به نبوک بیشتر است، اما در مقایسه با نبوک از مقاومت و دوام کمتری برخوردار است.در گذشته این چرم اغلب برای تولید دستکش‌های چرمی مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما اکنون در انواع کالاهای چرمی نظیر کیف، اکسسوری، کمربند، کاپشن و مواردی از این دست از چرم جیر استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که جیر هم یکی از چرم‌های گاوی مقرون به صرفه است.
  • چرم فوتر: یکی از مراحل فرآوری چرم فوتر، ماندن 24 ساعته آن در یک محلول شیمیایی است. بنابراین چرم نهایی به دست آمده، از انعطاف بالایی برخوردار است. همچنین چرم فوتر مقاومت بسیار بالایی در مقابل خراش و ساییدگی دارد که این مورد به افزایش عمر فوتر می‌انجامد. لازم به ذکر است که چرم فوتر دارای ناهمواری‌هایی در سطح چرم نیز هست.
  • چرم ورنی: حتما تا به حال نام چرم لاکی به گوشتان خورده است. چرم لاکی همان چرم ورنی است که سطح آن را به طور کامل با لاک پوشانده‌اند. این موضوع موجب افزایش زیبایی ظاهری چرم، براق شدن و افزایش میزان مقاومت و دوام چرم شده است. لازم به ذکر است که بیشترین مصرف این نوع چرم مربوط به تولید کفش چرم است.
  • چرم الگانت: چرم الگانت گاوی از اولین لایه از پوست گاو تهیه می‌شود و در گروه بهترین چرم‌های گاوی قرار می‌گیرد. از این جهت چرم الگانت، چرمی بسیار لوکس است که این موضوع قیمت بالای این چرم را در پی داشته است. یک‌دست‌ترین و صاف‌ترین بخش از پوست گاو برای تولید این نوع چرم مورد استفاده قرار می‌گیرد و پس از دباغی و فرآوری چرم، رنگ‌آمیزی این چرم توسط دستگاه انجام می‌شود. این چرم بسیار منعطف و براق است و در انواع مصارف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • چرم میلینگ: این نوع چرم هم می‌تواند از پوست دباغی شده گاو و هم از پوست دباغی شده گوسفند تهیه شود. این چرم که یک سمت آن صاف و سمت دیگر پرزدار است، در عین لطیف بودن، از انعطاف بالایی برخوردار است و مقاومت بسیار بالایی نیز دارد. چرم میلینگ اغلب برای کیف و کفش زنانه و مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع چرم‌های طبیعی گاوی

ویژگی‌های چرم حیوانی خوب چیست؟

چرم حیوانی خوب با توجه به نوع کاربرد مورد نظر می‌تواند دارای ویژگی‌های منحصر به فردی باشد. به‌عنوان مثال برای تولید دستکش یا اکسسوری‌های ظریف لازم است از چرمی استفاده شود که دارای ساختار ظریف و منعطف است. همچنین برای کیف و کفش باید چرمی مورد استفاده قرار گیرد که از دوام، استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشد تا بتواند به راحتی مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین اگر قصد خرید کالای چرمی دارید، لازم است ابتدا نوع کالا را تعیین کنید. سپس با توجه به مواردی که لازم است در اولویت باشند، نوع چرم را انتخاب نمایید و سپس برای خرید کالای چرمی اقدام کنید. اما از رایج‌ترین ویژگی‌های چرم حیوانی می‌توان به انعطاف بالا، ظاهر زیبا، استحکام و مقاومت بالا و مواردی از این دست اشاره کرد.

ویژگی‌های چرم حیوانی خوب چیست؟

جمع‌بندی

در این مقاله کوشیدیم تا اطلاعاتی در رابطه با انواع چرم‌های موجود در ایران در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و همچنین درباره سوال چرم گاوی باکیفیت‌تر است یا گوسفندی، مواردی را مطرح کنیم. هدف ما از این مقاله آشنایی هرچه بیشتر شما با انواع چرم بود و از همین جهت هرآنچه لازم بود بدانید را ذکر کردیم. چراکه معتقدیم افزایش اطلاعات شما در زمینه چرم به انتخاب شما کمک شایانی خواهد کرد.

ما در تیم مونرو هوم، با قرار دادن اطلاعات در حوزه چرم، بهترین‌ها را به شما می‌شناسانیم. چراکه مونرو هوم در تولید تخصصی اکسسوری‌های چرم خانگی، از بهترین چرم‌های موجود در بازار چرم برای تولید کالاهای خود استفاده می‌کند. بنابراین شما می‌توانید خرید امن و مطمئن اکسسوری چرمی خانگی را با تیم ما در مونرو هوم تجربه کنید.

 

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟